Podłoga drewniana - w twoim stylu

Wszyscy, którzy mnie znają wiedzą, że kocham projektować i urządzać wnętrza. Mogłabym cały czas aranżować coś nowego, a remonty mam już chyba wpisane w życiorys. Kilka lat temu, kiedy już z całych sił chcieliśmy zamieszkać w domu, nie przewidzieliśmy dosyć dokładnie kwestii podłóg u dzieci. U Rity postawiliśmy na dywan, a u Antka i Amelii na panele. Czas na kolejne zmiany. W końcu żegnamy się ze starym przybytkiem. Czuję, że to będzie nowe wyzwanie, ale zmiana na lepsze.

Przed nami kolejny remont w planach, więc stoimy przed wyborem podłogi drewnianej. Wiem, jaki efekt chciałabym osiągnąć. Wiem też, że musi pasować do podłogi zamontowanej w pozostałej części domu – choć montowaliśmy ją dobrych kilka lat temu, wciąż wygląda nieźle. A ponieważ to podłoga drewniana, to można poddać ją przy okazji remontu renowacji i odzyska swój dawny blask. Tutaj, zawsze będę namawiać Was na drewniane podłogi. Dlaczego? Wiem z doświadczenia, że dywan ciężko utrzymać w czystości, tym bardziej przy małym dziecku, a panele? No cóż, nawet najlepsza mata założona pod nimi, nie jest w stanie tak wytłumić dźwięków, jak drewniana podłoga. Tym bardziej przy trójce bardzo aktywnych dzieciaków. Zacznijmy jednak od początku.

Wybór podłogi to poważny temat. Wie o tym każdy, kto mierzył się z tematem. Ilość dekorów, formatów, wzorów i wykończeń jest taka, że można dostać zawrotu głowy! Deska czy parkiet? Jeśli deska, to lepsza długa czy może krótka, która umożliwia stworzenie ciekawego wzoru? Bielona, naturalna czy może ciemna? Może powinna być super gładka, a może mocno szczotkowana, co nadaje jej efekt postarzenia? Hmm.. To naprawdę nie jest łatwy wybór… 

Po wstępnej analizie rynku wiedzieliśmy, że interesuje nas podłoga na ogrzewanie podłogowe, umożliwiająca w przyszłości dokonanie renowacji oraz produkowana w Polsce – to także ma dla nas znaczenie, bo gdy tylko mamy taką możliwość, lubimy wspierać rodzimy biznes. Choć zwykle samodzielnie angażuję się w aranżację domu, tym razem poprosiłam Czarka, by wybrał swoje typy podłóg, aby ułatwić mi ostateczny wybór. Szczególnie, że w niedalekiej przyszłości planujemy też wymianę podłóg w domu na Warmii i wolałabym dokonać wyboru raz, mając na uwadze obie lokalizacje.

Mając na uwadze powyższe kryteria sięgnęłam do oferty polskiego producenta podłóg drewnianych Jawor-Parkiet. Ich Katalog przypomina grubą książkę, więc nawet osoby wybredne i niezdecydowane znajdą w ich ofercie coś dla siebie. Zobaczcie, co fajnego z tego wyniknęło.

Podłoga drewniana w moim typie – pragmatycznie czy romantycznie?

Buszowałam w katalogach i wzornikach, porównywałam strukturę drewna i oglądałam wizualizację, aby wyobrazić sobie, jaki efekt mogę osiągnąć wybierając np. jodełkę francuską, a jakie montując długą deskę na tzw. mijankę. Starałam się też spasować dekor z planowaną tapetą i dodatkami. W moim przypadku padło na trzy typy, skrajnie różne, ale dzięki temu mogłabym uzyskać zupełnie inny efekt aranżacyjny.

Pierwsza podłoga zachwyciła mnie swoją gładkością i ciekawym kolorem. Aurora w kolekcji Retro to przygaszony, stonowany brąz. Trochę ciemniejsza niż naturalny kolor dębu. Pod wpływem światła mienią się na niej jasne i czekoladowe brązy, gdzieniegdzie widać białe refleksy w słojach. Zdarza się, że można dopatrzeć się w niej delikatnego fioletu. Urzekł mnie ten nieoczywisty kolor. Podłogi z kolekcji Pure Line cechuje też idealna gładkość, w dotyku są niemal aksamitne. Świetnie nadadzą się więc do sypialni i pokoju dziecięcego. Jeśli padnie na finalny wybór tej podłogi, chciałabym zdecydować się na krótką deskę z kolekcji Design Experience, którą można zamontować we wzór jodełki klasycznej, którą uwielbiam. Wcześniej mogłam zamówić próbkę podłogi, aby skonfrontować własny wybór z kolorem mebli, ścian oraz tapety.

Aurora

Link: https://jawor-parkiet.pl/podlogi-drewniane/retro-collection/pure-line/aurora/

Drugi mój wybór jest zgoła odmienny. Początkowo nie planowałam takiej podłogi, ale gdy zobaczyłam, jaki efekt można dzięki niej uzyskać, postanowiłam wciągnąć ją na moja shortlistę. Jodełka francuska w naturalnym kolorze dębu, ale w formacie deski, a nie standardowego parkietu. W Jawor-Parkiet ten produkt dostępny jest pod nazwą FertigDeska Chevron Dąb Classic. Deska oznacza, że wzór jodły francuskiej byłby duży, a wybierając podłogę w klasie Classic mamy gwarancję, że wyselekcjonowane elementy mogą posiadać  drobne  sęki  i charakteryzują się ciekawym rysunkiem naturalnych słojów. Po zapoznaniu się z wizualizacjami uznałam – ta podłoga to samograj. Wystarczą drobne dodatki, a wnętrze wygląda spektakularnie!

FertigDeska Chevron Dąb Classic

https://jawor-parkiet.pl/podlogi-drewniane/chevron/deska/fertigdeska-chevron-dab-classic/

W oko wpadła mi jeszcze jedna podłoga – pochodząca z najnowszej kolekcji Zero Waste jasny parkiet w dekorze Dąb Energy. Kolekcja przykuła moją uwagę, bo stawia na ekologię i efektywne wykorzystanie surowca, a mnie to przekonuje. Eksponuje sęki i naturalne cechy drewna. A ja wybierając podłogę drewnianą chciałabym jednak czuć dzięki niej tę bliskość natury i korzystać z tego, co drewno ma w sobie najpiękniejszego. Jasny kolor Dąb Energy pozwoliłby nam rozświetlić i powiększyć optycznie pomieszczenia, a to duży plus.

Zero Waste - Dąb Energy

https://jawor-parkiet.pl/podlogi-drewniane/zerowaste/dab-energy/

Podłogi Czarka – męski, pragmatyczny wybór

Czarek jak zwykle podszedł do tematu pragmatycznie. Dom na Warmii ma swój charakter, podłogi narażone są na większą eksploatację, bo częściej zdarza nam się wejść do niego w butach, częściej też przyjmujemy tam gości oraz zwierzęta. Myślę szczególnie o tej lokalizacji postawił więc na podłogę z charakterem - Design Experience Rerto Dark Omen z linii BrushedLine swoim wykończeniem nawiązuje do świata przyrody oraz dawnego budownictwa regionu. Jak wiecie, kocham Mazury! Deska została bardzo intensywne wyszczotkowana, co podkreśla surowość drewna, uwydatnia jego oryginalny rysunek i słoje, a w praktyce oznacza, że ewentualnie zarysowania czy miejscowe drobne uszkodzenia są na niej mniej widoczne i ewentualnie dodają jej uroku.  Podobnie jak ja Czarek wybrał krótką deskę do montażu we wzór jodły klasycznej. Mocne szczotkowanie, nieregularne fazowanie i ciemna barwa desek sprawiają, że światło urządza na powierzchni prawdziwy spektakl. Na powierzchni deski mienią się kolory palonego drewna – od bursztynu po ciemny brąz.

Brushed Line - Retro Dark Omen

https://jawor-parkiet.pl/podlogi-drewniane/retro-collection/brushed-linenew-kolekcja/dark-omen/

Drugi wybrany przez Czarka dekor, także w dość ciemnej barwie pochodzi z wybranej też przez ze mnie kolekcji Zero Waste. Drewno wygląda tu w 100 proc. prawdziwie – są sęki, zróżnicowanie w barwie, a nawet zdarzają się drobne pęknięcia. Generalnie sporo się dzieje na powierzchni, ale stonowana ciemna barwa nawiązując do koloru ziemi daje temu ciekawą przeciwwagę. Dodatkowym aspektem, który zdecydował o wyborze tej podłogi na Czarka shortlistę był także aspekt ekologiczny. Kolekcja bazuje na efektywnym wykorzystaniu naturalnego surowca, a tak jak inne kolekcje też ma 30-letnią gwarancję i daje możliwość całościowej renowacji po latach użytkowania. Byłby to więc bardzo świadomy ekologicznie wybór.

ZeroWaste - Dąb Zenith

https://jawor-parkiet.pl/podlogi-drewniane/zerowaste/dab-zenith/